בדיוק כשחשבתי שאני בחוץ – הם משכו אותי חזרה

יש את הקטע בסנדק 3 שמייקל קורליאונה (אל פאצ'ינו) מבין שהוא לא הולך לצאת מזה. "בדיוק כשחשבתי שאני בחוץ – הם משכו אותי חזרה", הוא מסנן בזעם בקטע שהפך לקלסיקה, בין השאר בזכות החיקוי של סילביו (סטיבן ואן זנדט) בסופראנוס. אז זה מה שקרה לי עם בינה מלאכותית.

בגיל שאדם מתחיל להרהר על הפנסיה ולתהות כמה זמן נותר עוד בכלל, והעבודה מתנהלת במהירות שיוט והעובד עצמו מתנהל על טייס אוטומטי, הדבר האחרון שאתה מצפה לו זה לחטוף במפתיע זבנג בפרצוף ואף שזה לוקח עוד רגע או שניים, להבין ולהודות שזהו – הם משכו אותך חזרה.

אני מפתח אינטרנט מיום היות ה-HTML כמעט, ולמדתי במשך השנים שלא להתרגש יותר מדי מבאז וורדס. לכן דבר לא הכין אותי להפתעה שחיכתה לי לפני כמה שבועות כשנכנסתי לראות מה חדש בשירותים למפתחים של גוגל. אי שם, בין השאר החידושים, שידעתי מניסיון שחלקם לא יהיו כאן בעוד כמה שנים (האכזריות שגוגל חותכת פרויקטים מעלה לי דמעות לפעמים), גיליתי פתאום משהו שנראה יוצא דופן – TensorFlow. לפי התיאור זוהי ספרייה בקוד פתוח ליישומי בינה מלאכתית, ומה שהרשים במיוחד שזה נראה כלי לשימוש עצמי בידי כל מפתח מין השורה, בניגוד לרושם שהיה לי על בינה מלאכותית, שהיא עניין לחוקרים באוניברסיטאות וחברות מסחריות ומחשבי HPC רבי עוצמה.

התקנתי את החבילה על ה-PC המשפחתי בבית, אבל מהר מאוד הבנתי שהסביבה לא מתאימה וצריך להתקין עוד המון דברים מסביב כמו Python למשל, מה שיכול לשבש את המחשב ולצער לא רק אותי אלא בעיקר את אשתי, אז ירדתי למחסן והרכבתי מהגרוטאות שמצאתי מחשב עם 4GB זיכרון ודיסק של 80GB והתקנתי עליו Ubuntu, וחיברתי אליו מסך LCD ישן של 19", ואז העניינים התחילו לרוץ. דבר ראשון עשיתי את השיעור Tensorflow for poets, שבו אתה מאמן את המחשב לזהות חמישה סוגי פרחים שונים על-ידי כך שאתה פשוט מציג לו צבר תמונות אקראי של כל אחד מהפרחים הללו. כשסיימתי להריץ את האימון, עניין שלקח כמה דקות על מחשב הגרוטאות שלי, חיפשתי בגוגל תמונה אקראית של חמניה והעליתי אותה לאפליקציה והיא זיהתה אותה כחמניה בהסתברות של 0.92.

זה, רבותי, רגע שראוי לנצור. זה הרבה יותר מה-"Hello world" הראשון שאתה מדפיס למסך בשפה הראשונה שאתה לומד, כי שם אתה יודע שהעולם נמצא כבר בנקודה הרבה יותר מתקדמת ממך. ואילו כאן אתה מבין שזהו משחק חדש לגמרי מול המחשב וקו החזית הטכנולוגית נמצא לא הרחק לפנים. ביום בהיר אפשר לשמוע את הדי הפיצוצים ולהריח את הנפל"ם על הבוקר.

הבנתי שאין לי הרבה ברירות ועד שלא אפצח את העניין לא תהיה לי מנוחה.

אז אני יוצא למסע ומתכוון לתעד את הדרך בבלוג הזה, בתקווה שהניסיון המצטבר יהיה לעזר לשחקנים חדשים, ובעיקר לומדים עצמאיים. אחרי שנים שינקתי מידע ורכשתי דעת מבלוגים ו-tutorials ותשובות על שאלות בפורומים, זו הזדמנות לתרום משהו חזרה.

תרגישו חופשי להגיב והירשמו לקבל עדכונים על פוסטים חדשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *