הגולם

המחשב הראשון שראיתי בימי חיי היה הגולם של מכון וויצמן. ליתר דיוק – גולם 2. למדתי לתואר ראשון בפקולטה לחקלאות שמעבר לכביש ומישהו שאל אם בראש שלי לעבוד בלילות כמפעיל מחשב. השבתי בחיוב, כי זה היה כרוך, בין השאר, בקבלת תו כניסה למכון ולקפיטריות המצוינות שלהם, וכך מצאתי עצמי יום אחד בבניין הגולם בלב המכון, איפשהו מאחורי אכסניית סן מרטין, שם הראו לי בערך מה צריך לעשות.

הגולם היה ענק. הוא השתרע על קיר שלם ברוחב חמישה או ששה מטרים ובגובה של כשני מטר. מסביבו היו ארונות רבים של קוראי סרטים מגנטים, קוראי דיסקים ואפילו קוראי כרטיסיות מנוקבות. היו שם גם שתי מדפסות ענקיות שפלטו נייר משורשר בסרט אינסופי עליו הודפסו התוצאות, שהיו בעיקר חישובים נומריים מורכבים. מפעילי משמרת היום הראו לי מה צריך לעשות, שזה היה בעיקר להזין סרטים מגנטים ודיסקים למתקנים הרלוונטיים ויותר לא ראיתי איש מאנשי המחלקה חוץ מהמנקה שהיתה מגיעה בשש בבוקר ומעירה אותי מלילה של שינה טרופה, וראשי הומה מרעש עשרות המאווררים שעבדו באולם בלי הפסקה. הגולם היה בנוי בחלקו לפחות משפופרות קתודיות ופלט חום כמו טוסטר ענק.

עמדת ניהול המחשב כללה מקלדת כבדה, די דומה למה שיש היום, אם אני זוכר נכון, ומסך בגודל 10" בערך, שהציג תווים ירוקים על רקע שחור. לפני שעזבו לבלי שוב הראו לי מפעילי משמרת היום כיצד לעשות bootstrap במידה שהמחשב נופל – דבר שלא קרה אף לא פעם בשנה שעבדתי שם, וכיצד להפעיל תוכנה למשחק שחמט כדי להעביר את הזמן. והדבר הזה היה פשוט מדהים. הייתי מקליד את שם התוכנה ולוחץ אנטר ועל המסך היה מופיע לוח משבצות ירקרק מצויר בתווי ASCII בגודל 5X5 ס"מ עם אותיות במקום כלים. p היה חייל, b רץ, q מלכה, k מלך וכו'. השליטה היתה באמצעות המקלדת כמו למשל p h2 h4, שזה חייל מ-h2 ל-h4. מהלך הפתיחה הנפוץ ביותר בשחמט.

הייתי שחקן חובב ברמה נמוכה ולא ציפיתי לנצח, אבל מה שהמחשב עשה לי גבל בהתעללות. לאורך מאות משחקים לא הצלחתי להגיע אפילו למהלך העשרים. הוא היה עושה לי מט הרבה לפני כן, או מביא אותי למצב שהיה בושה להמשיך לשחק אם היה מולי שחקן בשר ודם. הכי מביש היה שלתוכנה הוקצב זמן CPU של שתי דקות למשחק כולו, ובמשחקים מולי היא שרפה פחות משניות ספורות כדי להביס אותי.

ואז שמעתי בדרך מקרה מבחור שלמד פעם במכון כי תוכנת השחמט של הגולם נבחנה מול שחקנים מקצועיים וקיבלה דרגת מועמד לאמן. עוד אמר האיש כי מי שבנה אותה תכנת לתוכה את כל הפתיחות הידועות בשחמט ולכן היא לא מקדישה בכלל זמן לחישובים ושולפת פתרונות מוכנים לצעדים הצפויים שאני מבצע.

מצויד במידע החדש חזרתי אל הגולם, התחלתי משחק חדש והקלדתי חייל מ-h2 ל-h8, שזה אומר להזיז את החייל הקיצוני מימין בלוח משום מקום לשום מקום. מהלך אידיוטי כל כך שאינו מופיע בשום ספר שחמט. הגולם היסס, שעון ה-CPU שלו החל לעבוד והוא שרף כמעט חצי דקה עד שהחליט להזיז את החייל של המלך לאמצע הלוח, כמקובל. יצאתי עם החייל שלי מולו והוא נכנס להלם ושרף עוד 15 שניות, ואחרי כמה מהלכים נוספים הוא נותר עם 5 שניות CPU והתחיל לבצע שטויות של ילד בגן. הוא לא נכנע גם אחרי שאכלתי לו את המלכה, והייתי צריך לעשות לו מט כדי שיודה בהפסדו.

הגולם נסגר בשנת 83', באותה שנה בה Time Magazine בחר במחשב האישי לאיש השנה. אני עצמי סיימתי עבודתי שם שנתיים קודם לכן. נראה שתוכנת השחמט של הגולם לא נבחנה בידי שחקנים מהשורה הראשונה בשנותיו האחרונות, כך שיתכן מאוד שהייתי האדם האחרון שניצח אותו בשח.