את מי צריך להרוג פה כדי לקבל תשובה לשאלה

עם כל מה שקורה מסביב נראה שנותר רק דבר אחד שמוסכם על הכל – וזה שלא נותר עוד שום דבר שמוסכם על הכל. רשת הקורים הדיגיטלית העצומה העוטפת את בני האדם וכמות המידע הבלתי נתפסת שחולפת דרכה בלי הרף הפכו את המציאות לבלתי ניתנת לסיכום והכלה. כל רגע מעלה שאלות חדשות, לכל שאלה יש אינספור תשובות, לכל תשובה אינספור גרסאות, וכולם יחד מייצרים בליל אינסופי של קולות שמבטלים אחד את השני ומה שמגיע בסוף לאוזן זה סתם רעש לבן. קשקוש בלבוש לא שווה גרוש.

ככה לא בונים חומה, ככה לא מנהלים מדינה.

אנסה להבהיר את כוונתי עם דוגמה. אתמול בערב הופיע באולפן ערוץ 12 אדם בשם בועז ביסמוט. קושמרו הציג אותו כעיתונאי ואף עודד אותו להפנות שאלות לאורחים אחרים בפאנל, כמקובל בקרב עיתונאים. אבל אני יש לי שאלה פשוטה לשאול: מי אמר שביסמוט עיתונאי?

אני שואל כי ביררתי מי זה ביסמוט ומצאתי שהוא עורך "ישראל היום". מכיוון ש"ישראל היום" אינו עיתון אלא סתם פרסומון מגוחך שהקים שלדון אדלסון למען נתניהו, המסקנה הפשוטה היא שביסמוט אינו עיתונאי, אלא דובר בשכר של נתניהו, שלוחה וירטואלית שלו, מריונטה שמדקלמת את דבריו ומהדהדת את מסריו בלי להוסיף או לגרוע דבר, שהרי ידוע שנתניהו קפדן בעניינים אלו של הפצת מסרים. כך שבפועל מי שישב אמש באולפן ערוץ 12 הוא נתניהו עצמו, מיוצג באמצעות שיבוט וירטואלי שלו ולא עיתונאי אמיתי, בן חורין ובעל דעה עצמאית.

הפיסקה הקודמת מכילה בסך הכל 3 משפטים שמגלמים רעיון אחד פשוט, אבל אין שום סיכוי שבעולם שמישהו יצליח להעביר את הרעיון הזה באולפן ערוץ 12. הרבה לפני ביסמוט, יסתער קושמרו עצמו על מי שיעז להציג שאלה כזו, כי לא רק שהיא מערערת על הלגיטימיות של ביסמוט היא מטרפדת את הלגיטימיות של ערוץ 12 שהושיב שיבוט של נתניהו באולפן והציג אותו כעיתונאי.

הכרה בעומק הקלקול השורה במערכות הגדולות המנהלות את חיינו ובראשן "התקשורת" ובכוחם המשחית של הגורמים המנהלים אותן, משרים יאוש ורפיון ידיים. כיצד אפשר לתקן משהו תחת לפיתת החנק הרעילה של אינטרסים פוליטים וכלכליים המגובים בציניות, בורות, שיטחיות וחוסר מקצועיות? כיצד אפשר בכלל להציג שאלה ברעש הבלתי פוסק הבוקע מכל עבר?

תחושה של אלם כפוי ומתמשך אינה טובה לאדם החופשי. במיוחד בעת שכזו שבה הנפש סוערת, כמעט מתפקעת מרוב תסכול, והדם רותח והאזרח רוצה לזעוק ומייחל שזעקתו תישמע. ישנם רבים שתחת השתקה ודיכוי מתמשך מפתחים מחשבות אלימות. בימין יש מסורת ארוכה של מימוש האלימות מרצח ארלוזורוב ורצח גרינצוויג ורצח רבין, השם יקום דמם, רוצחים ובריונים מקיר לקיר. בשמאל הליברלי זה אחרת. יש מסורת של הקרבה למען הרעיון, אבל רתיעה מהשלטת הרעיון בכוח, שאחרת מה עשינו?

באין מוצא מה שנותר לנו בינתיים זה לשחק בנדמה לי ולהקים לנו אילוזיה של שפיות ונורמליות שבה דיונים בטלוויזיה יתנהלו כדי לברר שאלות ולא לסתום פיות, ועיתונאים יעשו עבודתם נאמנה. למשל אתמול, אם במקום תא"ל שחר ארגמן, אותו אומלל עילג לשון, שהושפל באולפן בידי ביסמוט וקושמרו, היה קם לנו איש ביניים כדוד המלך נעים זמירות ישראל, בעל תושיה וחד לשון, הדברים היו נראים אחרת.

קושמרו: תת אלוף דוד המלך, על מה קמתם להפגין אתה וחבריך?
דוד: נתניהו מחבל וממוטט והורס את הדמוקרטיה כדי למלט עצמו ממשפט ואנחנו לא ניתן לו. אנחנו נדאג שהוא יתייצב למשפט ויישב בכלא כפי שראוי במדינה מתוקנת.
ביסמוט (מתפרץ): מה זאת אומרת? אתה כבר קבעת את גזר הדין? עוד לא התחיל המשפט.
דוד: אני חושב שברור לגמרי שהוא אשם מעצם זה שהוא מתחמק ממשפט. על ראש הגנב בוער הכובע.
ביסמוט (מעלה את הקול): איזו מין צורת דיבור זו כלפי ראש ממשלה? כיצד אתה מעז? הוא קיבל יותר קולות מכל אדם אחר בהיסטוריה של ישראל.
דוד: זה סתם טיעון מטומטם – נומינלית יש יותר מצביעים מפעמים קודמות כי האוכלוסייה גדלה. באחוזים הוא בערך 30%. בן גוריון היה מנצח עם 45%, בגין עם 40%.
ביסמוט: האם אתה בכלל מוכן שנתניהו יהיה ראשון ברוטציה? הרי אתם מונעים משנאה.
דוד: סליחה, מי אדוני?
קושמרו: זהו מר בועז ביסמוט, עורך ישראל היום, הוא עיתונאי.
דוד: אם הוא עורך ישראל היום, סימן שאינו עיתונאי. האם אדוני לא קרא את כתבי האישום נגד נתניהו?
ביסמוט (מעלה את הקול): מה זה קשור עכשיו כתבי האישום? תפסיק להסית.
דוד: אדוני מוכן להנמיך את קולו? האלימות של אדוני עוברת כל גבול.
קושמרו: תא"ל דוד, אבקש לשמור על כללי הדיון ולהניח לי לנהל את הדיון. זה לא מקובל.
דוד: קושמרו חלאס עם ההצגות, אתה לא מנהל שום דיון, אחרת לא היית מזמין את הדובר של נתניהו להופיע כאן ועוד להכריז עליו כעיתונאי. אתה חלק מהרמאות ואתה חלק מהמנגנון שמאפשר לנתניהו להתחמק ממשפט. אם היית עושה עבודתך כראוי  כל זה לא היה קורה.
ביסמוט וקושמרו יחד: *&^^ *&^^%$$#! 998 לא ייתכן! (*&^$#$%))( לא נשמע כדבר הזה |*&^&*) פשוט לא יאומן !!!!!
דוד (מקריא בקול צלול וברור מעל זעקות השבר שלהם): אַשְׁרֵי הָאִישׁ אֲשֶׁר לֹא הָלַךְ בַּעֲצַת רְשָׁעִים וּבְדֶרֶךְ חַטָּאִים לֹא עָמָד וּבְמוֹשַׁב לֵצִים לֹא יָשָׁב. כִּי אִם בְּתוֹרַת יְהוָה חֶפְצוֹ וּבְתוֹרָתוֹ יֶהְגֶּה יוֹמָם וָלָיְלָה. וְהָיָה כְּעֵץ שָׁתוּל עַל-פַּלְגֵי-מָיִם אֲשֶׁר פִּרְיוֹ יִתֵּן בְּעִתּוֹ וְעָלֵהוּ לֹא-יִבּוֹל וְכֹל אֲשֶׁר-יַעֲשֶׂה יַצְלִיחַ. לֹא-כֵן הָרְשָׁעִים כִּי אִם-כַּמֹּץ אֲשֶׁר-תִּדְּפֶנּוּ רוּחַ. עַל-כֵּן, לֹא-יָקֻמוּ רְשָׁעִים בַּמִּשְׁפָּט וְחַטָּאִים בַּעֲדַת צַדִּיקִים. כִּי-יוֹדֵעַ יְהוָה דֶּרֶךְ צַדִּיקִים וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים תֹּאבֵד.